Yaşam

Kendine has bir kadın romancının ölüm yıldönümü: Virginia Woolf

ensonhaber.com

İngiliz edebiyatının değerli kadın yazarlarından biri olan Virginia Woolf, kendine özgü edebi kişiliğiyle tartışmaların merkezinde yer almıştır. Ünlü yazar Virginia Wolff 82 yıl önce vefat etti. Ölümünün 82. yılında Bookmark olarak büyük yazarı sevgi ve saygıyla anıyoruz.

Yazarın hayatına ve edebiyatına bir bakış…

Virginia Woolf, modernist edebiyatın kurucu yazarlarından biridir. 25 Ocak 1882’de Londra’da doğdu. Rastgele bir eğitim alamayan Woolf, evde eğitim gördü ve bol bol okudu.

Entelektüel olgunluğundan sonra Londra’nın edebiyat çevrelerinde boy göstermeye başladı. İçinde yaşadığı toplumu eleştiren usta yazar, kadın hareketinin de öncülerindendir.

Feminist yazar böylece çevresinde hatırı sayılır bir destek görmeye başladı. İşlerinde kullandığı depresif semboller ve anlatımla sıra dışı olmayı tercih etti. Kitaplarında hayatından değerli kesitlere yer veren Woolf, dünya edebiyatında kendine yer edinmiştir.

Tarihler, ünlü yazarın yaşadığı ağır ruhsal bunalımla baş edemeyerek kendini Ouse Nehri’nin soğuk sularına bıraktığı 28 Mart 1941 yılıydı.

Yazarın intiharı o gün haberlerde yer almıştı…

Yurtdışı seyahatleri, dalgalar…

Woolf evrenseldir, kitaplarıyla binlerce okura ulaşan yazar, bireyin iç dünyasını gözler önüne sererek ne kadar usta olduğunu göstermiştir. Woolf, kullandığı bilinç akışı tekniği ile roman türüne teknik yenilikler getiren öncü yazarlardan biridir.

Woolf profesyonel olarak yazmaya başladı ve ilk kitabı Traveling Out 1915’te yayınlandı. Yolculuk uzun sürdü ve üç kez yeniden yazıldı.

Beş yıl sonra ikinci romanı Gece Gündüz’ü yayınlayan yazar, dönemin sosyal atmosferini ustaca yansıtmıştır. 1931’de Virginia Woolf tarafından yazılan Dalgalar kitabı daha sonra şiir, düzyazı ve tiyatro eserine dönüşecek ve birçok kişi tarafından hayranlıkla anılacaktı.

Dalgalar’da üç erkek ve kadının çocukluklarından yaşlılıklarına kadar geçen süreci dile getiren yazar, bireylerin iç dünyasını ancak yansıtmasıyla tanınır.

Feminist hareketin el kitabı

Bayan Dalloway ise usta yazarın en değerli eseridir. Birçok edebiyat eleştirmenine göre Bayan Dalloway, yazarın itibarına katkıda bulundu. Woolf’un farklı cinsel kimliği ve eşcinselliği de eserlerinde yer bulmuştur. Yazarın Orlando adlı romanı da üzerinde çalıştığı aşk hikayesiyle adından söz ettirmiştir.

Tarihler 1929’u gösterdiğinde Virginia Woolf için zirveydi. Yayımlandığında çok ses getiren Woolf’un A Room of Oneself adlı kitabı, feminist hareketin klasik el kitabı haline geldi.

Kadın hareketleri tarafından dolaşıma sokulan kitap, sade dili sayesinde yazarın diğer eserlerine göre daha kolay okunmuştur. Kendine Ait Bir Oda’da edebiyat ve kadın var…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu