Ekonomi

Fed yetkilileri enflasyon endişeleri nedeniyle aceleci faiz indirimlerine karşı uyardı

WASHINGTON – Atlanta Fed’den Raphael Bostic’in de aralarında bulunduğu Federal Reserve yetkilileri, öngörülemeyen enflasyon dinamiklerinden kaçınmak için metodik bir yaklaşımın değerini vurgulayarak gelecekteki faiz indirimlerinin hızı hakkında temkinli sinyaller verdi. Son ekonomik bilgiler ve küresel gelişmeler ışığında, Fed üyeleri arasında merkez bankasının %2’lik enflasyon hedefine yönelik kademeli bir yol izlenmesinin basiretli olacağı konusunda görüş birliği oluştu.

Bostic, son açıklamalarında enflasyonun yıl sonuna kadar yüzde 2,5 civarında istikrar kazanabileceği ve 2025 yılına kadar yüzde 2 hedefine ulaşılabileceği yönündeki beklentilerini dile getirdi. Bu tahmin, son Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarının enflasyonun yükseldiğini göstermesinin ardından geldi. %3,4’e yükseldi. Fed’in temkinli duruşu, ekonomi üzerindeki dış baskılar, özellikle de nakliye maliyetlerinde keskin bir artışa neden olan Süveyş Kanalı’na Husi saldırıları nedeniyle daha da haklı görülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri %3,7’lik düşük işsizlik oranıyla güçlü bir işgücü piyasasına sahip olmasına rağmen Bostic ve meslektaşları enflasyon kontrolüne odaklanılmasını savunuyor. Enflasyon eğilimlerinin yakından takip edilebilmesi için mevcut ekonomik koşulların faiz oranlarının mevcut seviyesinde tutulmasını gerektirdiğini savunuyor.

Federal Reserve, maksimum istihdamı teşvik etme ve fiyatları istikrara kavuşturma şeklindeki ikili misyonuyla boğuşurken, Bostic gibi yetkililerin son açıklamaları, değişen küresel ekonomik ortamda merkez bankasının karar alma sürecinin karmaşıklığının altını çiziyor. Fed’in temkinli yaklaşımı, devam eden toparlanmayı aksatmadan ekonomiyi istikrarlı bir enflasyon oranına yönlendirmeyi amaçlıyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

koycegiz-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu